סימוןמיכל הקטנה והמפלצות בעונה חדשה – זמן לזוז!מטוסי עלסמי הכבאיהרפתקאות פיטר הארנבריינג'ר רובתומס הקטר וחבריםהמופע המבולבל של יובלמולי וצומידוטבוב הבנאישון כבשוןקודי קא-פאוחוגגים יום הולדת לעוגיפלצת!יובל המבולבלנווה עצלנותהעולם המטורף של דוד חייםחזרה לגן ולבית הספרבטוחים שאנחנו בטוחיםרון ברווזוןקלאו וקוקיןלילה הופ!דינו דןהיכון חידון הופ!מספרי משימהרחוב סומסום – מגלים סקרנותסבא מתכווץהדבורה מאיהטימוטי הולך לבית הספרטבע תוםסוד הקצב של מיכלהפיה לילידפנה ודודידורחוב סומסוםכוח הקצבעוד חברים של הופ!מייק האבירמר מוכשר מסביב לעולם-תום זכויותחבורת החצרדובוני אכפת ליהפוני הקטן שליהקרקס של רינתתותיתיובל המבולבל – מר עגבניהגן המפלצותסבא טוביהכוכב קטן
הנדסה – הצעה לפעילות
מהי הנדסה? איך מתכננים ובוונים למטרה מסוימת?

מדברים על הנדסה

 • הנדסה היא תהליך של תכנון, בנייה או הרכבה של משהו.
 • מהנדסים, מתכננים, בונים או מרכיבים למטרה מסוימת או כדי למצוא פתרון לבעיה (איך לבנות גשר כדי לעזור לאנשים לחצות את הנהר?).
 • מהנדסים יוצרים תכנית או תרשים לפני תחילת הבנייה.
 • מהנדסים חושבים גם על התכונות של החומרים בהם משתמשים (איזה חומר מספיק חזק לבניית גשר?)

 

 

נסו זאת בבית

בואו נדבר. אפשר לשלב מילים הקשורות להנדסה, בשיח היומיומי עם ילדכם. לדוגמה,  "האם אפשר להנדס את מגדל הקוביות כך שיהיה גבוה יותר מהכיסא?" או "אני תוהה אם שמיכות וקופסאות יהיו  חומרים מתאימים לבניית מבצר שאפשר לזחול לתוכו".

תכננו מבנה. ניתן לעורר חשיבה הנדסית, בעזרת שאלה מכוונת כמו "בעזרת אילו חומרים בבית שלנו אפשר לבנות מבנה שלתוכו נוכל לזחול?" עודדו את ילדכם לתכנן ולבנות מבנה,  תוך שימוש בחפצים שנמצאים בבית כגון  כריות, כסאות ושמיכות. וודאו כי המבנה בטיחותי.

בנו עיר. אפשר לאסוףפריטים שנמצאים בביתכם, כגון: בקבוקי פלסטיק ריקים, קרטוני ביצים, מקלות ארטיק וקופסאות דגני בוקר ריקות, כדי להנדס "עיר", על גבי משטח קרטון.  בשלב הראשון כדאי לתכנן את העיר. לחשוב יחד אילו אלמנטים רוצים שיהיו בה, לדוגמע: בניינים, פארקים, כבישים ועוד. כדאי לחשוב איפה רוצים להציב כל אלמנט, ואילו חומרים מתאימים לבניית כל אחד מהם. אחרי סיום התכנון, אפשר להתחיל בבניית העיר, באמצעות ציור והדבקה.

 

זמן להנדס!

צפו ב"בונים בית לתרנגולת"

בסרטון, אלמו ומחבוב רוצים לבנות בית לתרנגולת, כדי שתוכל להישאר איתם ברחוב סומסום. אך איך יידעו איזה בית לבנות לתרנגולת? יחד עם איילת, הם מבקרים במוזיאון המדע, חוקרים ובודקים. מה דעתכם? איזה בית מתאים תרנגולת? צפו וגלו!

 

פעילות – עזרו לילדכם להנדס בית עבור חפץ מיוחד, כמו בובה או מכונית צעצוע.

חומרים:

 • קוביות
 • טושים
 • בובה או מכונית צעצוע

שלבים:

 1. בחרו חפץ שהייתם רוצים לבנות לו בית, לדוגמא בובה אהובה.
 2. חשבו, יחד עם ילדכם, על מאפיינים מיוחדים שיש לזכור בזמן עיצוב הבית.  לדוגמה, כמה גבוה או רחב צריך להיות הבית, כדי שיתאים לבובה. האם יש צורך בדלת או חלון?
 3. תכננו יחד את הבית, בעזרת ציור. לאחר מכן שוחחו על התכנון ועל החומרים בהם כדאי להשתמש לבניית הבית.
 4. בנו את הבית.
 5. השוו בין התכנית והמבנה – האם הם דומים? האם היו שינויים במהלך הבנייה?

 

זמן להנדס!  בקשו מילדכם לצייר את תכנון הבית שלו.

 

פיתוח התוכן התאפשר הודות לתרומתם הנדיבה של:

CA Technologies S. D. Bechtel, Jr. Foundation and the Heising-Simons Foundation.

©/TM 2013 Sesame Workshop.  All Rights Reserved.