האותיות שלי מ-א' עד ת' - מא' ועד ת'

עולם ענק, ייחודי ומגוון ללימוד האותיות

עם החברים מערוץ הופ!

הוֹפּ! מֵאָלֶף עַד תָּו

עמק הרפתקהופ!, אתר האינטרנט למנויים של ערוץ הופ!, גאה לחנוך אזור חדש אשר כל כולו מוקדש לעושים את צעדיהם הראשונים בלימוד קריאה וכתיבה.

הוֹפּ! מֵאָלֶף עַד תָּו מצטרף לעולם לעולם התוכן העשיר המצוי כיום באתר הרפתקהופ!, הכולל פעילויות יצירה אינטראקטיביות, מערכת דואר לילדים, ספריות משחקים בנושאים שונים, קולנוע אינטראקטיבי ועוד.

הבשורה בהוֹפּ! מֵאָלֶף עַד תָּו- חוויה אינטראקטיבית חדשנית ויחודית של גילוי והנאה, להיכרות ראשונה עם עם האלפבית העברי.

הדמויות האהובות של ערוץ הופ!, מלוות את הילדים צעד אחר צעד, במסלול מלא הומור ויצירתיות. בהוֹפּ! מֵאָלֶף עַד תָּו כל אות מאותיות האלפבית פותחת רצף של תחנות פעילות, כשבכל תחנה  מתורגלות מיומנויות של ניצני אוריינות המהוות בסיס לרכישת הקריאה והכתיבה. כל תחנה מעניקה לילד כוכב, וסך כל הכוכבים מעניקים לו מדלית אליפות להדפסה. מטרת המשתמש היא לאסוף עשרים ושתיים מדליות אליפות- מדליה לכל אות.

מבנה הוֹפּ! מֵאָלֶף עַד תָּו- תפריט הניווט מציג את אותיות האלפבית, כשלכל אות משוייכת דמות מהופ!, אשר שמה מתחיל באות שאליה היא מקושרת. התפריט מציג גם חיווי נשמר ומצטבר של פעילות המשתמש- באילו אותיות ובאילו תחנות כבר ביקר, המשימות שהושלמו, הכוכבים והמדליות שהושגו. התפריט נבנה לפי מיטב המסורת של אתר הרפתקהופ! ביצירת ממשקיות ידידותית ואינטואיטיבית לילדים, עיצוב מאיר עיניים ושכל כולו מדובב.

  • התחנה הראשונה בכל אות, שמה את הדגש על שיום האות (שמה של האות). שיר קצרצר והיתולי הקשור באות מדוקלם כשהאות מופיעה על המסך לראשונה. לאחר מכן, אנימציה ברורה מדגימה את אופן כתיבת האות. השלב הבא מאפשר לילדים לכתוב בעצמם את האות באמצעות העכבר- פעולה הדרגתית הנחלקת לכמה רמות קושי והמלווה הסברים וחיוויים מדובבים.
  • בתחנה השניה מנסים הילדים לזהות את האות כתחילית במילים שונות במשחק שעשועוני מאויר ומונפש.
  • התחנה השלישית מאתגרת את הילדים במשימה מורכבת מקודמתה, בה הם מתבקשים לזהות את האות כחלק אינטגראלי ממילים שלמות. במקרים המתאימים, פוגשים גם הילדים לראשונה אותיות סופיות ואותיות עם דגש.
  • בתחנה הרביעית פוגשים הילדים את דמותו האהובה של נחשון כל-יכול ומנסים לנחש מה יש לו בכובע. זוהי תחנה המיועדת להיכרות ראשונית עם צלילים, לדוגמא, מה יש לנחשון שמתחיל ב"פִּי"? ... פִּינְגְּוִין!, ב"פֶּ"? ... פֶּרַח! או ב"פַּ"? פַּרְפַּר...!
  • התחנה החמישית מאפשרת לילד להתנסות ולהכיר טוב יותר את הצלילים השונים, כשהוא "מלחין" מהם מקצבים סוחפים לפי טעמו ולהנאתו.
  • בתחנה הששית והאחרונה, והיא גם המורכבת מכולן, מצליחים הילדים לפרק מילים שלמות לצלילים- כֹּשר מתקדם יחסית אשר מושג כאן בדרך ברורה ומובנית.

הוֹפּ! מֵאָלֶף עַד תָּו מלווה בייעוץ מדעי של ד"ר מיכל שלייפר- מומחית בטיפוח האוריינות בסביבות רב תרבותיות. ד"ר שלייפר טוענת שטיפוח מיומנויות אורייניות אלפבתיות וכישורי שפה בגיל הרך הוכח במחקרים רבים כתורם לרכישת הקריאה והכתיבה בשנים הראשונות בבית הספר. שימוש באמצעים מתוקשבים, כמו אתר ברשת, מעצים את טיפוח נצני האוריינות, מאחר שהוא משלב למידה באמצעות משחק ומאפשר תרגול מהנה של כישורי שפה.

הדפס מאמר שלח לחבר