סימוןמיכל הקטנה והמפלצות בעונה חדשה – זמן לזוז!מטוסי עלסמי הכבאיהרפתקאות פיטר הארנבריינג'ר רובתומס הקטר וחבריםהמופע המבולבל של יובלמולי וצומידוטבוב הבנאישון כבשוןקודי קא-פאוחוגגים יום הולדת לעוגיפלצת!יובל המבולבלנווה עצלנותהעולם המטורף של דוד חייםחזרה לגן ולבית הספרבטוחים שאנחנו בטוחיםרון ברווזוןקלאו וקוקיןלילה הופ!דינו דןהיכון חידון הופ!מספרי משימהרחוב סומסום – מגלים סקרנותסבא מתכווץהדבורה מאיהטימוטי הולך לבית הספרטבע תוםסוד הקצב של מיכלהפיה לילידפנה ודודידורחוב סומסוםכוח הקצבעוד חברים של הופ!מייק האבירמר מוכשר מסביב לעולם-תום זכויותחבורת החצרדובוני אכפת ליהפוני הקטן שליהקרקס של רינתתותיתיובל המבולבל – מר עגבניהגן המפלצותסבא טוביהכוכב קטן
הכנה לכיתה א'
טיפים והמלצות לקראת שנת הלימודים

הראשון בספטמבר, היום שאנו מייחלים לבואו כל הקיץ , אך מצד שני גם חוששים מפניו ביחד עם הילדים…

כניסתו של הילד למסגרת חדשה הנה תמיד מאורע חשוב, מרגש ומאתגר הן לילד והן להורים ולכן גם מלווה ברגשות שונים ובתופעות אופייניות. בין אם ההורה הנו ותיק ומשופשף ובין אם הוא הורה טרי וירוק, לכל הורה נצבט הלב כשהוא משאיר את ילדיו בפעם הראשונה במקום חדש ולא מוכר לילד. חשוב להבין גם שלכל הורה אופי אחר, פחדים משלו, רצונות משלו ומעבר לכל , ילד שונה …

אם כך, איך בכל זאת עוברים את היום הראשון בכיתה א בשלום ואפילו בכיף , תוך התייחסות לקשיים ספציפיים ? איך נכין את הילד ליום הראשון בבית הספר או בגן ? איך נעזור לו בהתמודדות עם החששות של ההתחלה החדשה ?

ילדי הגן – היום הראשון של הגן הוא יום המלווה בחששות ובחרדות הנובעים מהיות היום הראשון יום של מפגש עם סביבה זרה ולא מוכרת. ההורה יכול לעזור ולהקל בעזרת הפיכת הגן למקום מוכר. ניתן לעשות זאת דרך סיפורים על הגן ומתן פרטים המתארים את המקום ( גם אם הילד לא מביע עניין ) מעבר לכך חשוב, להקשיב לדאגות המיוחדות של הילד ולחששות שלו וכן לעודד אותו ולהדגיש שהוא עומד בפני משהו חיובי וכייפי.

שלום כיתה א'- בדומה למפגש הראשון עם הגן גם המפגש הראשון עם בית הספר מהווה עבור הילד היכרות עם סביבה לא מוכרת . למרות שהילד כבר לסגל את עצמו למסגרות חדשות ( הגן ) , מדובר במסגרת שונה. הקושי העיקרי של הילד בכניסתו לכיתה א' הוא ההסתגלות לממדים , לגודל . הילד מוצא את עצמו לראשונה במבנה גדול, מול תלמידים רבים גדולים ולא מוכרים . גם הרעש וההמולה של בית הספר עלולים להבהיל את הילד בימים הראשונים. גם כאן, חשוב לדבר עם הילד על המקום החדש ולהכין אותו מראש לדברים אותם הוא עומד לפגוש.

הפרידה הראשונה – בימים הראשונים של תחילת השנה מתגלים קשיי פרידה בין הילד להורה. ההמלצה היא לנסות לפנות זמן כך שהפרידה תתבצע בצורה רכה וסבלנית. כדאי להגיע עם הילד מוקדם יותר,לשבת לידו,ואפילו לעשות איתו פעולות שהוא אוהב. הפעולות האלו אמורות ליצור אצל הילד חיבור בין התחביבים למסגרת החדשה והלא מוכרת. יחד עם זאת,עם כל הקושי הכרוך בדבר, חובה על ההורים לשדר ביטחון ורגיעה ולהיות החלטיים ונחרצים בעת הפרידה. ילדים מצוידים בחיישנים רגישים מאוד. ילד המרדש בחרדותיו ופחדיו של הוריו ידבק בהם ואפילו ינצל אותם לטובתו האישית .

גם האמיצים בוכים – לילד מותר לבכות ביום הראשון . בכי לא תמיד משדר מצוקה אמיתית. לעיתים הבכי הוא דרך להתמודדות ולפורקן ולעיתים הוא "נשק" ואמצעי לחץ על ההורים . אל תיכנעו לבכי . שדרו לילד כי מותר לו לבכות, אך הרבה יותר ישמח אתכם לצאת עם חיבוק , נשיקה וללא דמעות .