סימוןמיכל הקטנה והמפלצות בעונה חדשה – זמן לזוז!מטוסי עלסמי הכבאיהרפתקאות פיטר הארנבריינג'ר רובתומס הקטר וחבריםהמופע המבולבל של יובלמולי וצומידוטבוב הבנאישון כבשוןקודי קא-פאוחוגגים יום הולדת לעוגיפלצת!יובל המבולבלנווה עצלנותהעולם המטורף של דוד חייםחזרה לגן ולבית הספרבטוחים שאנחנו בטוחיםרון ברווזוןקלאו וקוקיןלילה הופ!דינו דןהיכון חידון הופ!מספרי משימהרחוב סומסום – מגלים סקרנותסבא מתכווץהדבורה מאיהטימוטי הולך לבית הספרטבע תוםסוד הקצב של מיכלהפיה לילידפנה ודודידורחוב סומסוםכוח הקצבעוד חברים של הופ!מייק האבירמר מוכשר מסביב לעולם-תום זכויותחבורת החצרדובוני אכפת ליהפוני הקטן שליהקרקס של רינתתותיתיובל המבולבל – מר עגבניהגן המפלצותסבא טוביהכוכב קטן
אודות רחוב סומסום
המטרה של רחוב סומסום היא להכין ילדים לחיים בעולם מורכב ומגוון

רחוב סומסום 

המטרה של רחוב סומסום היא להכין ילדים לחיים בעולם מורכב ומגוון ולהעניק להם את הכלים הנחוצים כדי שיהיו חברים פעילים ומועילים בחברה. אבני היסוד בהכנה זאת כוללות כבוד הדדי, סובלנות, קבלת השונה והמגוון המגזרי בארץ והיכולת לשתף פעולה.

רחוב סומסום יתבסס על היסודות שנבנו בעונות הקודמות ויחזק אותם תוך התמקדות בשני יעדי על:

הקניית כלים וטיפוח כישורי חיים בחברה הוגנת ודמוקרטית, עם דגש מיוחד על המושג הגינות ובתוך כך על נושאים כגון זהות וזכויות אישיות והיכולת לקיים דו-שיח.

להרחיב ולהעשיר את אופקי הידע של הצופים באמצעות תוכן המקדם כישורים מיוחדים של חשיבה ביקורתית.
הגינות במוקד – סדרת הדרמה

כל המחקרים שנעשו בנושא מראים שעד להגעתם לגיל ארבע ילדים מפתחים חוש פעיל ביותר לגבי הגינות. חוש ההגינות המפותח שלהם מלווה בסלידה קשה מרמאות, הידחפות לתור, נטילת מנה גדולה מהמקובל, וניצול לא הוגן של אחרים.

הגינות היא מושג מורכב. בעוד שהגינות עוסקת בצדק, ישנם אלו המבינים את המונח צדק כהתייחסות זהה לכולם. אולם, התייחסות זהה לכל ילד אינה צודקת, היות שלכל ילד יש צרכים שונים והתייחסות זהה לכולם מתעלמת למעשה מצרכיהם של ילדים רבים.

הילד הקטן בלב הפרויקט שלנו הוא בעל ניסיון חיים מוגבל ונטייה טבעית לחשוב על עצמו קודם לאחרים. אין בכך לטשטש את העובדה שבגיל הזה ילדים בוחנים באופן פעיל ועצמאי את העולם ואת האינטראקציות החברתיות סביבם ומפתחים בכך את יכולת ההבנה שלהם לגבי המגוון החברתי והתנהגות מוסרית.

רחוב סומסום  מגדיר את המושג "הגינות" כך:

הגינות לא ניתנת להגדרה אובייקטיבית. היא תלויה בהקשר וכוללת התחשבות בצרכים וברצונות של כל המשתתפים במצב מסויים וכן התחשבות בכל ההיבטים והפרטים של המצב הנידון.

מטרתנו בהתייחסות לנושא ההגינות היא לטפח מגמות מחשבתיות והתנהגותיות שיאפשרו לילדים לשפוט מצבים בצורה הוגנת ולהתנהג בצורה הוגנת במרחבים השונים בחיים – בבית, בבית הספר ובחברה בכלל.

במסגרת הפרויקט, התקיימו שני קמפיינים בטלוויזיה ובאינטרנט: "בכל אחד יש משהו מיוחד" ו"הכי שווה להיות הוגן" בהם הצופים הוזמנו להיכנס לאזור ייחודי באתר הופ! כדי להתנסות במגוון פעילויות אינטראקטיביות המקדמות את ההוגנות וקבלת האחר. מטרת הקמפיינים היא להציג קשת רחבה של משפחות, ובכך לקדם את נושא הכרת האחר, הערכת השונות ואזרחות משותפת.

למעבר לאתר "הכי שווה להיות הוגן", לחץ כאן

למעבר לאתר "בכל אחד יש משהו מיוחד", לחץ כאן